SİLİVRİ’DE 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ KUTLANDI, ŞEHİTLERİ ANILDI

17 Temmuz 2018 Salı günü Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu futbol sahası ve çevresinde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı, Resim ve Fotoğraf Sergisi, Futbol Maçı” programı gerçekleştirildi. Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu hükümlüleri ve personelinin katılımıyla 15 Temmuz gecesi ve akabinde gündüzünde yaşananlar canlandırıldı.

Programa Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız’ın daveti üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcısı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, İstanbul Eğitim Merkezi Başkanı ve Müdürü, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Jandarma Tabur Komutanı, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kurum Müdürleri, Silivri Denetimli Serbestlik Müdürü, personel ve hükümlüler katıldı. Programın onur konuğu Şehit Ömer Halisdemir’in kardeşi Savaş Halisdemir oldu. Kendisine yapılan daveti memnuniyet ile karşılayan Savaş Halisdemir program boyunca duygulu anlar yaşadı.

Program öncesi 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri konulu “Resim ve Fotoğraf Sergisi” protokol, davetliler, personel ve hükümlüler tarafından ziyaret edildi.

Program; bomba, silah ve ambulans sesleri ile başladı. Daha sonra zamanın Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın mecliste yaptığı konuşma ses kaydı ile devam etti. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara, havalimanlarına davet etmesi ses kaydı ile sela sesleri alanda yankılandı. Sela sesini duyan ve halkı canlandıran hükümlü ve personel binalardan, araziden, farklı farklı alanlardan ellerinde Türk Bayrakları, üzerlerinde Türk Bayraklı tişörtler ile meydana protesto ve sloganlar ile koşmaya başladı. Protestolar ve sloganlar eşliğinde darbeyi simgeleyen siyah afiş halk tarafından indirildi. Program akışına uygun olarak darbeyi önleyen, başarılı olan halk demokrasi marşı eşliğinde ellerindeki bayraklarla coşkuyu, sevinci ve hüznü aynı anda yaşadı ve izleyicilere bu duyguları yaşattı. Meydanlardaki halkın doğal tepkilerinin canlandırıldığı programda daha sonra mahalle cami imamı ve müezzini halkın önüne geçerek ülkemizin büyük bir tehlike atlattığını, Allah-u Teala’nın vatanımız üzerinde oyun oynamak isteyenlere fırsat vermediğini, bu gece şehitlerin olduğunu tüm şehitler için Kur’an okumayı ve dua okumayı arzuladıklarını halka hitaben söyledi. Halk “ne demek hocam, Kur’an okuyalım, dua edelim” sloganları attı. Kur’an tilaveti ve duadan sonra program akışına uygun olarak halkın arasından bir kişi topluluğun önüne geçti ve “şehitlerimiz var, çok üzüntülüyüz, ama başardık hainlere fırsat vermedik, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz için Saygı Duruşunda bulunalım mı, İstiklâl Marşı okuyalım mı” diye seslendi. Meydan “evet” sesleri ile inledi. Saygı Duruşu sonrası meydan İstiklâl Marşı ile inledi, programda yer alan ve halkı canlandıran topluluk coşkuyu, sevinci, hüznü ve karmaşık duyguları ellerindeki Türk Bayrakları ile izleyiciye yansıttı. 15 Temmuzun simge isimi olan Kahraman Şehidimiz Ömer Halisdemir ile İzmir’de terör saldırısı sonucu şehit olan Kahraman Şehidimiz Fethi Sekin logolu futbol forması giymiş hükümlü ve personel takımları Şehitler anısına futbol maçı gerçekleştirdi. Maç 1-1 beraberlikle sonuçlandı. Daha sonra programı izleyen ve canlandıranlar sahada toplandı Demokrasi Marşı ile coşku zirveye ulaştı. Günün anısına hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi Zaferi Hatıra Madalyası” protokol tarafından sahada bulunanlara hediye edildi. Madalya dağıtımı ve hediye edilmesi ile halkın başarısı onore edilmiş oldu. Program bitiminde günün anısına hazırlanan formalar davetlilere hediye edildi. Ayrıca programın onur konuğu Şehit Ömer Halisdemir’in kardeşi Savaş Halisdemir’e Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız tarafından Ömer Halisdemir isimli 51 numaralı forma hediye edildi. 15 Temmuz Darbe Girişimini ve Halkın Zaferini ve Şehitlerini unutturmamak amacıyla düzenlenen program alanda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.