KURUMUMUZ MANTAR ÜRETİM TESİSİMİZDE İSTİRİDYE MANTARI HASADI.

Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumunda işyurtları kapsamında hükümlülere meslek edindirmek, var olan mesleklerini geliştirmeleri ile ekonomiye, milli üretime katkıda bulunmak üzere hükümlüler ve teknik personelle istiridye, kültür mantarı üretimi faaliyetleri devam etmektedir. 2017 yılı Eylül ayında üretimine başlanan, otomatik iklimlendirme teknolojisiyle desteklenen, izalosyonla çadırlarda mantar üretilmektedir.

Mantar üretimi için gerekli kompost; samanın pastorizasyonu, uygun sıcaklık ve süre değerlerinde kireç, kepek ile miselin kompost içerisine dağıtılarak oluşturulan paketler çadırlara alınmakta 15-20 gün kuluçka süresi sonunda hasad işlemine başlanmaktadır. Yapılan çalışmalarla ceza infaz kurumunda üretilen 800 kg kompostan 250 kg istiridye mantarı hasad edilmiştir. Oldukça zengin besleyici yapısıyla dikkat çeken istiridye mantarı antioksidan ve anti bakteriyel özellikte olup, kolesterolü ve tansiyonu dengeleyerek anemiye karşı metabolizmayı desteklemektedir.

İstiridye mantarının hasadı Ekim 2018 tarihinde Kurum Müdürü, Kurum İkinci Müdürü, ilgili personel ve hükümlülerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.