ADALET ORMANI (SİLİVRİ)

Kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalıştırma yükümlülüğü; yükümlünün ücretsiz olarak kamu veya kamu yararına hizmet veren bir kuruluşta, kurumun yürütmekte olduğu hizmete yardımcı işlerde çalıştırılarak toplumsal katılım ile yükümlülerin iyileştirilmelerini amaçlayan ve kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir yükümlülüktür. Denetimli Serbestlik uygulamalarından olan kamu hizmeti cezalarının yerine getirilmesi çalışmalarını, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan birisinde Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL ile Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK yerinde ziyaret ederek incelemelerde bulunup, iş kıyafetlerini giyerek yapılan işe katkı sağlamış ve okuldaki bir sınıfın duvarlarını boyayarak bu farkındalığı öne çıkarmışlardır.

21 Mart 2019 tarihinde Danamandıra Mahallesinde orman parseli olarak ayrılmış alanda “Adalet Ormanı” etkinliği Ceza İnfaz Kurumları çalışanlarının, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çalışanlarının ve daha da önemlisi denetimli serbestliğe tabi yükümlüler ile Açık Ceza İnfaz Kurumu hükümlülerinin gönüllü ve istekli olarak katıldıkları doğa, ağaç sevgisinin bir yansımasıdır. Hükümlü ve yükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarında ve Denetimli Serbestlik müdürlüklerinde yapılan eğitim ve iyileştirme, iş ve meslek edindirme kursları ile oluşturulan iş atölyelerinin faaliyetlerinin yürütülmesinin yanında ülkemizin ağaçlandırılması, erozyon kontrolü çalışmalarına da katkıda bulunmaları Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 3. Maddesinde belirtilen infazın temel amacının gerçekleştirilmesine önemli katkı sağlayacaktır.

Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu personeli ve hükümlülerinin katılımı sağlanarak “Siz de Doğaya Bir Tutam Yeşillik Bırakın” sloganı ile başlayan ağaçlandırma faaliyetlerinin halen devam ettiği öğrenildi.

“Adalet Ormanı” çalışması ile ağaçlar ve fidanlar Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ile Silivri Denetimli Serbestlik Müdürlüğü işbirliğinde 21 Mart 2019 günü toprakla buluşarak 20 dönüm araziye 972 adet fıstık çamı, 24 adet sedir, 26 adet leylandi türünde ağaçlar dikildi.

Adalet Bakanlığınca, Adalet Ormanlarının oluşturulması çalışmalarının Cumhuriyet Başsavcılıklarının bulunduğu il ve ilçelerde Denetimli Serbestlik Müdürlükleri ile Açık Ceza İnfaz Kurumlarının da katılımı ve Orman Bölge Müdürlüklerinin de işbirliğinde Türkiye genelinde Orman Haftası olan 21-26 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirileceği öğrenildi. Orman Haftası olarak kutlanmakta olan hafta boyunca ormanları bilinçli kullanma, koruma ve geliştirmenin önemi değişik etkinliklerle anlatılarak tüm insanların ormanlara karşı duyarlı ve bilinçli olunmasını sağlayacaktır.

Gerçekleştirilen ağaçlandırma etkinliğine Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Demir, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Muhittin Bayırköylü, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Yasin Yaprak, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Oğuzhan Aşçı, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü müdürleri ve Denetimli Serbestlik müdürü, Silivri ve Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü yetkili ve çalışanları ile Denetimli Serbestlik yükümlüleri, Açık Ceza İnfaz Kurumu hükümlüleri katılmışlardır.

21 Mart 2019 günü oluşturulmaya başlanan Adalet Ormanı etkinlik programı ulusal medyanın dikkatini çekmiş, ulusal medyada haber konusu olmuş ve yayımlanmıştır.